Farby konserwatorskie powstają z wyselekcjonowanej grupy najwyższej jakości komponentów. Dedykowane do prac konserwatorskich. Skomponowane tak, by spełniać specyficzne potrzeby tej dziedziny. Niezastąpione w pracach retuszerskich oraz przy punktowaniu.
Produkowane z czystych, odpornych na działanie światła pigmentów, zmieszanych z płynną żywicą i rafinowanymi rozpuszczalnikami węglowodorowymi. Używane są do uzupełniania i zabezpieczenia ubytków warstwy malarskiej, powinny więc zapewniać stabilności chemiczną i trwałość. Dostosowane do prac malarstwa sztalugowego i naściennego. Odznaczają się najwyższą jakością i trwałością oraz zgodnością materiałową z konserwowanym obiektem. Zapewniają bezpieczeństwo i stabilność poddanej konserwacji powłoce malarskiej. Retusz i punktowanie: stabilne, odwracalne i bezpieczne. Nadają się do prac wykonanych techniką olejną oraz wykończonych farbami syntetycznymi. Spełniają najwyższe wymagania stawiane przez fachowców z dziedziny konserwacji.
Dla osiągnięcia zgodności materiałów z powłoką historyczną, najlepsi producenci sięgają do naturalnych źródeł pozyskiwania pigmentów oraz tradycyjnych żywic. Oprócz żywicy z wyspy Chios stosuje się żywice matyksowe, ketonowe lub ich mieszanki.
Artystyczne farby na bazie oleju produkowane w szerokiej gamie kolorystycznej stosowane w technice malarstwa olejnego. Mają wysoki współczynnik załamywania światła, co zapewnia intensywność, świetlistość oraz głębię koloru, charakterystyczne tylko dla tej techniki. Powinny składać się z czystego (a używane do konserwacji najlepiej naturalnego) pigmentu i oleju.
Wodorozpuszczalne, produkowane w bardzo bogatej palecie barw o dużej intensywności. Komponowane z pigmentów rozpuszczonych w żywicy syntetycznej. W zależności od potrzeb, ich struktura może przypominać zarówno farby olejne, akwarelowe, jak i tusze. Charakteryzują się wysoką odpornością na światło i elastycznością.
Farby wodne o transparentnym charakterze. Produkowane na bazie pigmentów i gum roślinnych. Dostępne w postaci kostek i w tubkach. Ponieważ podłożem dla malarstwa akwarelowego jest papier, zatem zabezpieczanie obrazu w tej technice opiera się na zasadach konserwacji papieru.