Grunty malarskie

Grunt malarski, czyli gesso, to farba podkładowa, która wydajnie zwiększa przyczepność farb artystycznych do podłoża. Uszczelnia podłoże (płótno), dzięki czemu farby nie przesiąkają na drugą stronę. Ułatwia pracę na różnych powierzchniach (tynk, drewno, płótno, gips, kamień, plastik, szkło czy metal) i w różnych technikach. Zadaniem gruntu jest wyrównanie powierzchni oraz nadanie jej odpowiedniej struktury. Zmniejsza on chłonność podłoża, wyrównuje je i matowi. 

Grunty malarskie 

Białe gesso w sprayu Ghiant 400 ml uniwersalne: do farb akrylowych, olejnych oraz wodnych

Rodzaje gruntów malarskich

Chociaż dostępne również klasyczne grunty na bazie olejnej, najczęściej stosowane z uwagi na ich uniwersalność są grunty akrylowe. Stosuje się je do przygotowania podłoża pod farby olejne, temperowe i oczywiście akrylowe.

Gesso

Tradycyjne gesso jest koloru białego ale obecnie dostępne są różnokolorowe, a także przezroczyste grunty. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby biały grunt podbarwić samodzielnie, jednak trzeba uważać żeby go zbytnio nie rozwodnić. Sprzedawane w różnych pojemnikach: butelkach, tubkach, słoikach i wiaderkach. Z tub i butelek można je wycisnąć bezpośrednio na podkład, a następnie rozprowadzić pędzlem.

Do zastosowania na trudniejszych powierzchniach doskonale nadaje się grunt w sprayu. Sprawdzi się zwłaszcza na podkładach z dużą ilością nierówności i zagłębień. Dodatkową jego zaletą jest szybkość schnięcia.

W zależności od producenta gesso mają różną konsystencję i strukturę. Pozwala to dopasować rodzaj gruntu do techniki i zamierzenia artystycznego. Grunt po wyschnięciu jest wodoodporny, póki jest mokry można go zmyć wodą z mydłem.