Wybierz i kup artystyczne pędzle malarskie niezbędne w pracy artysty i konserwatora. Rozumiemy, jak ważna jest dla malarza ich jakość i różnorodność. Dlatego mamy dla Ciebie miękkie pędzle sobolowe i twarde szczeciniaki, pędzle ze sztucznego włosia i nylonowe pędzle z pojemniczkiem na wodę. Na pewno więc w naszym sklepie znajdziesz odpowiedni pędzel dla siebie bez względu na to czy jesteś artystą malarzem, konserwatorem zabytków, studentem czy uczniem.
Od lat zaspokajamy potrzeby naszych klientów i odpowiadamy na ich indywidualne życzenia. Sprowadzamy profesjonalne pędzle artystyczne od renomowanych europejskich producentów: Kolibri, Milan, Daler-Rowney, a oryginalne pędzle do wschodniej kaligrafii i malowania tuszem aż z Japonii. Możesz dla siebie wybrać także polskie pędzle firm Restaurohouse i Renesans, które nie ustępując jakością mają przystępniejsze ceny.
Miękkie pędzle z naturalnego włosia dla akwarelistów
Okrągłe i płaskie pędzle Kolinsky, sobolowe „kocie języczki” czy szerokie pędzle wielbłądzie do lawowania to tylko niektóre z bogatej rodziny pędzli z włosia naturalnego, których potrzebujesz w swojej pracowni. Wszystkie są sprężyste i elastyczne, a dzięki budowie naturalnego włosa doskonale przenoszą farbę.
Są to najlepsze pędzle do malowania farbami akwarelowymi, ale używa się ich także do rysowania tuszem, do liternictwa, a nawet w kosmetologii. Jeden duży okrągły pędzel z włosia naturalnego, z dobrym szpicem, może wystarczyć do namalowania całego obrazu i do podpisania go pięknymi literami. Zakup pędzla z naturalnego włosia jest zawsze dobrą decyzją.
Pędzle do malowania farbami olejnymi
Do malarstwa olejnego, zwłaszcza gdy malujesz techniką impastu, wybierz szczeciniaki. Tylko twarde i sztywne pędzle ze szczeciny wieprza sprostają wymaganiom gęstej farby olejnej i płótna z wyraźną fakturą. Dlatego każdy producent pędzli posiada je w swojej ofercie, a my w naszym sklepie. Są tanie, trwałe i skuteczne.
Uniwersalne pędzle ze sztucznego włosia
Są alternatywą dla włosia naturalnego. Okazuje się, że w malarstwie artystycznym pędzle ze sztucznego włosia radzą sobie bardzo dobrze, a powszechnie używane są przez hobbystów i szkolne dzieci. Wśród nich są pędzle miękkie i delikatne jak sobolowe, albo twarde i szorstkie jak szczecinowe. Mają różne kształty i wielkości, a nawet pojemniczek na wodę w uchwycie. Kupując pędzel nylonowy zyskujesz profesjonalne i nowoczesne narzędzie malarskie w przystępnej cenie.
Parametry pędzli, które ułatwią Ci wybór
Włosie w pędzlu może być uformowane w różne kształty:
okrągłe: krótkie, długie i wzornikowe do tepowania,
płaskie: proste, ścięte ukośnie, „koci język”, wachlarzowe.
Każdy z tych kształtów może mieć różną wielkość. Oznacza się ją numerkami według zasady: im większy pędzel, tym większy numer. Najcieńszy pędzelek będzie miał zatem rozmiar 0. W delikatnych pędzelkach do punktowania i malowania detali najmniejszy rozmiar to 10/0, potem kolejno: 5/0, 3/0, 2/0. Nie zawsze odpowiadają one milimetrom czy centymetrom. Każdy producent stosuje inną numerację. W szerokich pędzlach płaskich rozmiar często jest podany w calach. (1 cal = 2,54 cm).
Trzonek w pędzlu ma znaczenie przy długiej pracy. Powinien być dobrze wyważony, z drewna lakierowanego lub innego materiału wygodnego w trzymaniu. Ze względu na rozmiar obrazu znajdziemy pędzle długie lub krótkie. Praktycznym rozwiązaniem jest trzonek, który jest równocześnie pojemniczkiem na wodę. To tzw. water brush. Szczególnie przydatny w plenerze.
Istotne znaczenie ma skuwka, która utrzymuje włosie. Najlepiej, żeby była z niklowanego mosiądzu lub nawet złota oraz wytopiona w całości, bez szwu. Nie będzie rdzewieć i gubić włosia. Istnieją także pędzle bez metalowej skuwki, jedynie szyte lub owinięte plastikiem (folią) – to pędzle do zadań specjalnych.
Jak dbać o pędzle?
Pędzle trzeba utrzymywać w czystości. Należy dokładnie myć zarówno włosie, jak i skuwkę, ponieważ nagromadzona farba na skuwce rozszczepia pędzel i niszczy jego szpic. Po zakończeniu pracy farbami wodnymi wystarczy umyć pędzel mydłem, dokładnie spłukać i osuszyć. Uwaga! Nie wolno używać gorącej wody! Powoduje ona zniekształcenie skuwki, rozmiękczenie kleju i wypadanie włosia z pędzla. W wypadku farb olejnych najpierw trzeba pędzel umyć w terpentynie, a potem w mydle lub płynie do mycia pędzli. Dobrze umyte i wysuszone pędzle przechowujemy w pozycji pionowej lub w specjalnym etui.
Profesjonalne pędzle artystyczne wymagają troski, ale odwdzięczają się pięknymi efektami malarskimi.