W tym dziale znajdziesz artykuły pozłotnicze oraz narzędzia używane w pozłotnictwie. Pozłotnictwo, to ze względu na charakterystykę wielu zabytkowych obiektów, technika nieodzowna w konserwacji. W zależności od użytego pierwotnie materiału, stosuje się różne specyfiki i metody służące przywracaniu artefaktom pierwotnego blasku.
Szlagmetal (aluminium, miedź), to imitacja złota płatkowego. Pozwala on uzyskać metaliczną powłokę. Efektowność i dekoracyjność złocenia szlagmetalem bardzo dobrze sprawdza się w zdobnictwie i odnawianiu ram, mebli, figur z gipsu, sztukaterii. Technika wymaga zabezpieczania złoconej warstwy przez korozją. Do przygotowania roztworu z płatkami szagmetalu stosuje się specjalne kleje olejne lub akrylowe. Dają one one matowe lub błyszczące wykończenie.
Pasty do pozłoceń z reguły posiadają konsystencję kremu, dzięki czemu można je łatwo nanosić przy pomocy miękkiej, bawełnianej szmatki. Są łatwe w użyciu. Można je stosować do zdobienia lub renowacji historycznych złoceń. Ze względu na swe właściwości, w konserwacji drewna lub skóry, szerokie zastosowanie znajdują pasty na bazie naturalnego wosku.
Pozłotnicze lakiery płynne charakteryzują się metalicznym połyskiem i mogą imitować złoto, srebro lub miedź. Nakłada się je przy pomocy pędzla lub natrysku. Uzyskuje się jednolitą, lśniącą powierzchnię, która z reguły (w zależności od specyfiki lakieru) nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych.
Werniksy (lakiery końcowe). Stosuje się je do zabezpieczenia przed utlenianiem płatków metalu w technice złocenia np. szlagmetalem. W zależności od założonych wymagań można stosować werniksy zewnętrze lub wewnętrzne.
Patyna, bitum, asfalt asyryjski, to specyfiki służące do wykańczania prac pozłotniczych. W konserwacji znajdują zastosowanie zwłaszcza te, dzięki którym można optycznie postarzyć powstała powłokę malarską.